PL DE EN

To był ślub w zupełnie starym stylu

27VII
To był ślub w zupełnie starym stylu

28 lipca odbyła się II edycja "Ślubu Retro". Dziękujemy wszystkim wystawcom za energię i pracę. To Wasze talenty pozwoliły na podróż w czasie i powrót do klimatu lat '20 i '30. Dziękujemy także Państwu, że w sobotnie popołudnie wybraliście nasze muzeum. Zapraszamy na kolejną edycję "Ślubu Retro". We wrześniu 2013 roku przypomnimy sobie styl lat '80. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy.

Program Ślub Retro - 28 lipca

Od 12: Bezpłatne warsztaty florystyczne dla dzieci. g.12 - 14 (dzieci w wieku 3-5 lat), g. 14.30 - 16.30 i g. 17 - 19(dzieci w wieku 6-12 lat). Zajęcia prowadzi Małgosia Makarewicz, profesjonalna florystka. Liczba miejsc ograniczona zapisy u prowadzącej warsztaty tel. 501 572 071, lub w kasie muzeum 91 45 99 200.(dziedziniec)


14.20, 16.40, 18.45, 20.10 -  Pokaz mody ślubnej z lat '20 - '40 oraz mody cywilnej z epoki. Między pokazami modelki i modele będą przechadzać się między eksponatami. Suknie ślubne pochodzą z "Saloniku Freya". Makijaże przygotuje "Antidotum".  Pokazy prowadzi Ilona Felicjańska. (sala główna)

12 - Pokaz Filmu Vabank (kiniarnia w zabytkowym tramwaju)

14.30 - Pokaz Filmu Nikodem Dyzma (kiniarnia w zabytkowym tramwaju)

18 - Pokaz Filmu 1920 Bitwa Warszawska (kiniarnia w zabytkowym tramwaju)

13.30, 17.15 - Koncert zespołu Silver band. Zespół wykona swój numer ze "Starego kina". Pojawią się panowie w stylu Al'a Capone, czy Kwinto . Usłyszymy utwory Ludmiły Warzechy i Hanny Ordonówny. (sala główna)

14 do 19 - Pokaz karciany iluzjonisty Alexandra Kacprzaka (stanowisko firmy Celebration). Co setna osoba, która podejdzie do stoiska otrzyma upominek od firmy. (sala boczna)

16.45, 18.45 - Pokaz rewii tanecznej Rising Stars Revue. (sala boczna)

15.10, 18.10 - Pokaz Akrobatyki Powietrznej na trapezie - Kompania Marzeń. (sala boczna)

16.10, 19.10 - Pokaz Akrobatyki Powietrznej na chustach - Kompania Marzeń. (sala boczna)

19.30 - Prezentacja naszej motoryzacyjnej gwiazdy i finał konkursu Fotograficznego z Kurierem Szczecińskim, pokaz serpentyn Kompanii Marzeń. (dziedziniec)

20 - Pokaz retro szkoły Tańca Szyk. (sala główna)

20.30 - Pokaz Teatru Ognia Lascar. (dziedziniec)

Pozostałe atrakcje:

Modelki i modele w sukniach ślubnych z lat '20 - '40 oraz mody cywilnej z epoki. Między pokazami przedwojenne diwy i kawalerowie będą przechadzać się między eksponatami.

Słodycze firmy Dobosz  - degustacja.

Bezowy zakątek Tiffany Flowers. (sala boczna)

Wizażystki doradza i zaprezentują przedwojenne trendy w makijażu.

Hotel Dobosz - degustacja i oferta w klimacie retro. (sala boczna)

Rękodzieło rodem z przedwojennej ławki - Szkoła podstawowa nr 42. Na stanowisku pojawią się dziewczynki przebrane za uczennice z lat '30. (sala główna)

Stanowisko "Strefy Retro" - zgodnie z zasadą "pokaż mi swój rower a powiem Ci kim jesteś". Na stanowisku znajdą się retro akcesoria dla rowerów. (dziedziniec)

Szczudlarze i bańkarze z Kompanii Marzeń. (dziedziniec)

Oczy Dwudziestolecia  - biżuteria szczecińskiej projektantki ByJul. (podziemia)

Przestrzeń fotografii retro - Studio na Tandemie. (sala boczna)

zabytkowa pracownia krawiecka. (sala boczna)

Przedwojenne kasyno - stanowisko firmy Celebration. (sala boczna)

Film z występów Teatru Ognia Lascar. (podziemia)

28 lipca zapraszamy do Muzeum Techniki na "Ślub retro". Impreza potrwa od g. 12 do g. 21. Pojawią się stroje cywilne i ślubne inspirowane modą lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku, przedwojenne smakołyki z kuchni najlepszych restauracji i inne atrakcje w stylu retro. Atrakcje znajdą się na dziedzińcu i w muzeum. W dniu trwania imprezy Panie mają wstęp bezpłatny, natomiast Panowie zgodnie z cennikiem.

Panna młoda z fotoplastykonu

W sali głównej odbędą się pokazy mody ślubnej w stylu retro. Między występami modelki wystylizowane na panny młode z różnych dziesięcioleci będą przechadzać się między eksponatami. W XX wieku zmieniały się obyczaje.

-  Lata '30  były epoką blasku i pióropuszy. Odrobina luksusu w dniu ślubu miała odwrócić uwagę nowożeńców od panującego kryzysu - mówi Maria Szponar, z Muzeum Techniki. Rozwój gospodarczy wpłynął na długość sukien.  Od lat dwudziestych stopniowo skracano długość spódnicy. Lata '40 sprawiły, że stroje były inspirowane sylwetką wojskową: szerokie w ramionach, wąskie w talii.

Nie zabraknie także strojów cywilnych; do muzeum zawitają gangsterzy, kawalerzysta, gazeciarz z lat '20,  i przedwojenne diwy. Pokazy mody z dwudziestolecia międzywojennego poprowadzi Ilona Felicjańska.

Przedwojenni artyści

Suknie ślubne to nie wszystko, co można zobaczyć 28 lipca w muzeum. Pojawią się tancerki Rising Stars Revue, które stworzą niezapomniany pokaz tanecznej brawury z dawnej Warszawy i Lwowa. Nie zabraknie również innych przedwojennych rozrywek.

- Przygotowaliśmy coś wyjątkowego - mówi Paweł, Kompania Marzeń. Pod sufitem zabytkowej zajezdni zwiesimy typowo cyrkowe elementy. Publiczność zobaczy pokaz tańca i akrobacji na trapezie oraz występ duetu na szarfach.

Na "Ślubie retro" pojawią się najlepsi z najlepszych: wizażystki, projektantki, hotelarze i restauratorki, szczudlarze, serpentyny, bański mydlane, warsztaty florystyczne, teatr ognia, muzycy. W historycznym tramwaju zaplanowaliśmy pokazy filmów, których akcja rozgrywa się w latach '30.

Najsłynniejszy szczeciński "Retro Cyklista"

Konkurs organizuje "Studio na Tandemie" oraz Rowerowy Szczecin. Wziąć udział w konkursie może każdy, kto 28 lipca przyjedzie do muzeum swoim rowerem i będzie przebrany w elegancki strój nawiązujący do lat '20 lub lat '30. Cykliści powinni się zgłosić do stanowiska "Strefy retro" ( dziedziniec). Fotografowie ze "Studia Na Tandemie" zrobią zdjęcia cyklistom. Trzy najciekawsze stylizacje wybiorą internauci na fanpage Rowerowego Szczecina. Więcej informacji i regulamin dostępne będą na stronach organizatorów.  Nagrodą główną jest sesja fotograficzna w Muzeum Techniki, zdobywca drugiego miejsca otrzyma retro bukiet ufundowany przez "Zielony Kombinat". Cyklista, który zajmie trzecie miejsce znajdzie się w "Strefie retro" i otrzyma akcesorium do swojego roweru.

W sypialni retro

Nastrój minionych dziesięcioleci odtworzą także zabytkowe wnętrza.  Muzealne maszyny do szycia dodadzą charakteru oryginalnej pracowni krawieckiej. Zabytkowe meble z Galerii Soraya pozwolą na wejście do wnętrza, które po ślubie urządzały nasze praprababcie. Jeżeli ktoś dziś jeszcze chciałby zamieszkać w takim stylu, może zajrzeć do wnętrz autorstwa Sonik Sonia Krajkowskiej, z Kącika Rzeczy Cudnych Bombonierka. Na gości czekać będzie: sypialnia z lat '20 i '30, pokój dziecięcy, salon i wiele innych wnętrz.

Tajemnicza gwiazda kina

Opisane atrakcje to jedynie przedsmak tego co zobaczymy w 28 lipca na Niemierzyńskiej.  Tego dnia wyjątkowo odbędzie się prezentacja perły motoryzacji, która pochodzi z 1935 roku. W latach '30 woził szefów dyplomacji francuskiej. Samochód ten oglądano na ekranach kin. Jeździli nim między innymi Bogusław Linda i Grażyna Szapołowska. Tajemniczy samochód zrobi rundkę na dziedzińcu Muzeum Techniki i pierwszy raz zostanie pokazany Szczecinianom.  Na "Ślubie Retro" odbędzie się debiut naszego samochodu. Zwiedzający zobaczą go tylko w tym dniu. Wydarzenie odbywa się pod patronatem TVP Szczecin.

Tego wydarzenia nie można przegapić! Zapraszamy.

XNie pokazuj powiadomieniaUwaga: Użytkowanie strony WWW oznacza zgodę na używanie plików Cookie. Więcej informacji w polityce prywatności.