PL DE EN

Poprowadź tramwaj z 1977 r.

14XII
Poprowadź tramwaj z 1977 r.

Poprowadź tramwaj z 1977 r.

Zapraszamy na przejażdżkę tramwajem 105N. Zapewniamy niepowtarzalne wrażenia; nasz symulator nie jest popularną grą komputerową. Po raz pierwszy w Polsce symulator jazdy został zainstalowany w oryginalnej kabinie zabytkowego tramwaju z lat 70. XX wieku. Pulpit sterowniczy i pedały zostały zespolone z komputerem. Aby poprowadzić ten tramwaj, trzeba wykazać się takimi samymi umiejętnościami jak motorniczy sprzed kilkudziesięciu lat.

- Młody motorniczy musiał pojeździć co najmniej rok na eNkach, żeby skierowali go na kurs jazdy tym tramwajem - mówi Roman Mirek, który został motorniczym wówczas, kiedy pierwsze 105N woziły już pasażerów. - Mówiliśmy na nie luxy. Pasażerowie też woleli jeździć nowoczesnym tramwajem, nie tłoczyli się przy wejściu, bo wagon miał czworo drzwi, stopnie były niżej, łatwiej się wchodziło.

Umieszczona w środku uproszczona instrukcja obsługi zawiera większość czynności, które musiał zrealizować motorniczy przed wyjazdem z zajezdni. Objaśnia także do czego służą przełączniki, wskaźniki i pedały.

Trasa tramwaju biegnie od pętli w Lasku Arkońskim do ulicy Wyzwolenia.

Kabina, w której umieściliśmy symulator pochodzi z tramwaju 105N produkowanego w Chorzowie, w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Wozy tego typu zastąpiły leciwe eNki (odrestaurowana eNka stoi obok). Na owe czasy konstrukcja była nowoczesna; drewniane siedzenia zastąpiono plastikowymi, pojawiły się duże okna. Motorniczy zyskał ogrzewaną kabinę, korby zastąpił pulpit sterowniczy.

Kabina pochodzi z tramwaju, który po kilkadziesiąt latach wożenia szczecinian, szedł już na złom. W warsztatach Tramwajów Szczecińskich przeszedł remont, dorobiono tylną ściankę i specjalne kółka. Stworzenie symulatora było możliwe dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

XNie pokazuj powiadomieniaUwaga: Użytkowanie strony WWW oznacza zgodę na używanie plików Cookie. Więcej informacji w polityce prywatności.