BIAŁA CERAMIKA SZCZECIŃSKA - LOKALNE DOBRO DLA WSZYSTKICH

12XI
BIAŁA CERAMIKA SZCZECIŃSKA - LOKALNE DOBRO DLA WSZYSTKICH

17 listopada o godz. 16 zapraszamy na wernisaż wystawy podsumowującej dokonania uczestników projektu, w trakcie którego nastąpi również uroczyste wręczenie nagród laureatom wspomnianego konkursu plastyczno-projektowego. Dodatkową atrakcją tego dnia będą warsztaty malowania ceramicznych kafelków oraz pokaz malowania biskwitowych naczyń (surówki ceramicznej) przez profesjonalnych ceramików. Wystawa potrwa do 2 grudnia.

Pod tym hasłem szczecińskie stowarzyszenie pasjonatów twórczości ceramicznej Glino-Kolektyw rozpowszechnia wśród mieszkańców wiedzę na temat wzornictwa typu Stettiner Ware. W ramach prowadzonego przez stowarzyszenie projektu "Edukacja i popularyzacja białej ceramiki szczecińskiej" odbył się już szereg bezpłatnych warsztatów ceramicznych, w trakcie których lepiono, toczono oraz wylepiono a potem barwiono, współczesny Stettiner Ware.  Zajęcia, które miały miejsce w  Miejskim Ośrodku Kultury w Szczecinie-Dąbiu  oraz Pracowni Ceramiki 3kropka cieszyły się dużym zainteresowaniem.

W połowie października zakończył się otwarty konkurs plastyczno-projektowy, pt. "Inspirowane białą ceramiką szczecińską". Jego adresatami byli dorośli i dzieci, amatorzy i   początkujący projektanci - wszyscy, którzy pragnęli zmierzyć się z zagadnieniem współczesnego designu czerpiącego inspirację z dziedzictwa kulturowego. Na konkurs wpłynęły 184 prace. Decyzją jury przyznano 2 nagrody główne oraz 12 wyróżnień, w 3 kategoriach wiekowych.

Również w październiku, szczecinianie mieli okazję posłuchać wykładu na temat charakteru i historii białej ceramiki szczecińskiej. Wydarzenie miało miejsce w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Dodatkową atrakcją, którą przygotowano dla słuchaczy, była prezentacja oryginalnych, ponad dwustuletnich naczyń. Uczestnicy wydarzenia mieli wyjątkową okazję  bacznego przyjrzenia się zabytkom, a nawet dotknięcia ich.

Partnerami stowarzyszenia Glino - Kolektyw przy realizacji projektu są:

Miejski Ośrodek Kultury w Szczecinie - Dąbiu,

Muzeum Narodowe w Szczecinie,

Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki,

Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego.

Projekt "Edukacja i popularyzacja białej ceramiki szczecińskiej" został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz współfinansowany przez Gminę Miasto Szczecin.