PL DE EN

Afryka Nowaka (2009-2012) - wernisaż wystawy

10XII
Afryka Nowaka (2009-2012) - wernisaż wystawy

Zapraszamy na wernisaż wystawy "Afryka Nowaka (2009-2012)", który odbędzie się 14 grudnia o godz. 16 w naszym muzeum. Kazimierz Nowak był podróżnikiem, reporterem i fotografem. W latach 1931-1936 samotnie przemierzył Afrykę trasą z Trypolisu na przylądek Igielny i z powrotem na północ do Algieru. Na wystawie znajdą się zdjęcia wykonane przez Kazimierza Nowaka oraz przez uczestników sztafety jego śladami. Wstęp na wernisaż wystawy jest bezpłatny.

Kazimierz Nowak (1897-1937)

Podróżnik, reporter, fotograf. W latach 1931-1936 samotnie przemierzył Afrykę trasą z Trypolisu na przylądek Igielny i z powrotem na północ do Algieru. Podróżował przede wszystkim rowerem, ale także pieszo, konno, czółnem i na wielbłądzie. Poznawał Afrykę z bliska i naprawdę, odważnie przełamując schematy i stereotypy właściwe czasom kolonialnym.

Warunki jego podróży były niezwykle trudne, kilka razy cudem uniknął śmierci, czy to błądząc na pustyni, czy to broniąc się przed atakami dzikich zwierząt, czy wreszcie tonąc w spienionych wodach rzeki Kassai. Tylko dzięki niezwykłemu hartowi ducha ostatecznie zakończył sukcesem wyprawę , realizując jednocześnie swoje życiowe marzenie.

Swoją pięcioletnią wyprawę opisywał w przejmujących reportażach, publikowanych na bieżąco w polskich i zagranicznych czasopismach.

Afryka Nowaka (2009-2012)

Prawie 80 lat po Nowaku jego śladami ruszyła do Afryki sztafetowa wyprawa, której uczestników połączyła wspólna fascynacja postacią i wyczynem wielkiego podróżnika oraz książką "Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd", w której zebrane zostały relacje i reportaże Nowaka z podróży.

W tym bezprecedensowym przedsięwzięciu, którego inicjatorami byli Szczecinianie, wzięło udział ponad sto osób. Przez dwa lata uczestnicy sztafety co kilka tygodni zmieniali się na afrykańskiej trasie, którą przemierzył Nowak, poruszając się tymi samymi co on środkami lokomocji starając się dotrzeć w te same miejsca, szukając śladów jego podróży oraz znacząc jej szlak pamiątkowymi tabliczkami.

Prezentowana w muzeum wystawa obejmuje zdjęcia wykonane przez Kazimierza Nowaka oraz przez uczestników sztafety jego śladami. Ważnym elementem wystawy jest też rower oraz sprzęt biwakowy wykorzystywany przez uczestników wyprawy Afryka Nowaka.

 

XNie pokazuj powiadomieniaUwaga: Użytkowanie strony WWW oznacza zgodę na używanie plików Cookie. Więcej informacji w polityce prywatności.