PL DE EN

Certyfikowana ceramika Stettiner Ware - od dziś do kupienia w naszym muzeum

30VII
Certyfikowana ceramika Stettiner Ware - od dziś do kupienia  w  naszym muzeum

Muzeum Techniki jest pierwszym miejscem, w którym można kupić certyfikowaną  ceramikę Stettiner Ware. Naczynia wyprodukowane zostały przez lokalnych artystów ceramików ze Szczecina oraz regionu zachodniopomorskiego. Ten rodzaj ceramiki wytwarzano od XVIII wieku aż do przełomu XIX/XX w Szczecinie oraz innych ośrodkach garncarskich Pomorza.

Szczeciński produkt regionalny "Stettiner Ware Towary Szczecińskie"

Tym terminem określana jest wyjątkowa ceramika użytkowa "Stettiner Ware", znana również jako "Bauern-" (wiejska), "Schiffer-" (żeglarska) czy "Haffnerfayence". Pojawiała się na stołach i w kuchniach domostw na terenie całego Pomorza Zachodniego, jak również w Danii, Szwecji i Norwegii. Jej wytwarzanie rozpoczęło się prawdopodobnie w drugiej połowie XVII wieku, a ośrodki produkcji rozciągały się szerokim pasem od Słupska na wschodzie po Greiffenberg (Uckermark) na zachodzie. Katalog form naczyń "ceramiki szczecińskiej" obejmował misy, talerze, dzbany, puchary, dwojaki, garnki, kufle, świeczniki oraz trójnożne kociołki  tzw. "grapeny". Charakterystycznymi elementami "dóbr szczecińskich" jest skromna biała lub kremowa glazura oparta na odmianach błękitu, wzbogacanego delikatnymi czerwieniami, brązami, żółciami i zieleniami. Wśród motywów często spotykane są zdobienia roślinne - owoce w misach lub koszykach, liście, kwiaty oraz stylizowane owoce róży. Na ceramice odnaleźć można także motywy architektoniczne oraz zwierzęta: jelenie, ptaki, konie, zające, a nawet wielbłądy. Często spotykane są również inicjały, daty lub napisy okolicznościowe. Z biegiem czasu te precyzyjne zdobienia przerodziły się w proste formy liniowe lub dekoracje wykonane stemplem albo szablonem.

XNie pokazuj powiadomieniaUwaga: Użytkowanie strony WWW oznacza zgodę na używanie plików Cookie. Więcej informacji w polityce prywatności.