NOC OGNIOWA - CERAMIKA W SZCZECINIE

04IX
NOC OGNIOWA - CERAMIKA W SZCZECINIE

Stowarzyszenie Glino-Kolektyw zaprasza do udziału w jednodniowym festiwalu: "Noc Ogniowa - ceramika w Szczecinie". Festiwal odbędzie się 14 września 2013 roku, w godz. 12 - 20, na dziedzińcu Muzeum Techniki i Komunikacji. Zwiedzający zobaczą wystawę  "Ceramika po szczecińsku" która potrwa od 14 września do 15 października 2013 r. W dniu imprezy wszyscy zwiedzają muzeum za 5 zł.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Szczecina i regionu do wzięcia udziału w imprezie, podczas której będą mieli okazję poznać sztukę ceramiczną oraz lokalną tradycję garncarską. Zobaczymy wystawę ceramiki; odbędą się także warsztaty i pokazy. Celem działań "Glino-Kolektywu" jest kreowanie kultury ceramicznej wśród szczecinian oraz promocja Szczecina jako miasta otwartego na ten rodzaj sztuki. Wydarzenie powinno zdopingować nas do  zainteresowania się ceramiką, garncarstwem, rzeźbą, a także poruszyć zasoby pozytywnej spontanicznej twórczości artystycznej zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci.

Zajęcia ceramiczne zachęcą uczestników do twórczości inspirowanej wartością regionalną i nawiązywać będą bezpośrednio do historii miasta: "Stettiner Ware - Towary szczecińskie".

Mamy nadzieję, że szczecińska "Noc Ogniowa" stanie się wydarzeniem cyklicznym (corocznym), mającym znaczący wpływ na kształtującą się kulturę ceramiczną regionu oraz promującym nasze miasto w skali kraju.

Wszystkie wydarzenia mają charakter otwarty i są nieodpłatne.

Partnerami stowarzyszenia Glino - Kolektyw przy realizacji projektu są:

Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki,

Miejski Ośrodek Kultury w Szczecinie - Dąbiu,

Projekt "Noc Ogniowa - ceramika w Szczecinie" jest dofinansowany przez Gminę Miasto Szczecin

PROGRAM WYDARZEŃ

g. 12    Start festiwalu

g. 12 -13         Rozpalenie pieców

g. 12 - 20        Wypały w piecu raku

g. 12 - 20        Warsztaty lepienia w glinie dla dzieci i dorosłych/bez zapisów

g. 12- 20         Wypały w piecach alternatywnych

12.30/14.30/16.30      Warsztaty "Budujemy miasto" (3 grupy, czas trwania 1 warsztatu 1,5h), warunki zapisów na stronie:  www.muzeumtechniki.eu)

12.30/14.00/15.30      Warsztaty malowania biskwitów (3 grupy, czas trwania 1 warsztatu 1h, warunki zapisów na stronie: www.muzeumtechniki.eu)

g. 12 - 20        Wystawa "Ceramika po szczecińsku". Wystawa potrwa do 15.10.2013

g. 12 - 20        Warsztaty i pokazy toczenia na kołach garncarskich/bez zapisów

g. 12 - 20        Stanowisko1: mini wystawa Stettiner Ware; Stanowisko2: wyroby artystyczne i rzemieślnicze szczecińskich twórców

Stowarzyszenie Glino-Kolektyw - działa w Szczecinie od 2011 roku, wspiera rozwój i popularyzację szeroko rozumianej twórczości ceramicznej ze szczególnym uwzględnieniem ceramiki tradycyjnej oraz ceramiki jako nowoczesnej formy przekazu w sztuce współczesnej. Zrzesza osoby, które cenią szeroko pojętą twórczość ceramiczną, dostrzegają jej artystyczne, komunikacyjne i terapeutyczne wartości oraz otwarcie ją promują.