Co fotograf nazywa ambrotypią - pokaz w muzeum

08IV
Co fotograf nazywa ambrotypią - pokaz w muzeum

Pokaz rozpocznie się 24 kwietnia 2014 r. o godz. 17, w Szczecinie przy ul. Lenartowicza 4 (zaplecze muzeum).

Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna wspólnie z muzeum zapraszają na wieczór z fotografem Piotrem Pietrygą, który zaprezentuje unikalną technikę fotografowania na szkle pokrytym emulsją światłoczułą. Był to jeden z pierwszych sposobów utrwalania obrazu, nazwany ambrotypią lub metodą kolodionową, zastosowany równocześnie w 1851 roku przez Anglików Le Graya i Archera. Piękno i precyzja czarno-białych zdjęć na szkle zachwyca do dziś. Mimo kruchości wiele przetrwało w rodzinnych i państwowych archiwach. Spotkanie z Piotrem Pietrygą będzie nie tylko okazją do poznania tajników ambrotypii, ale także do obejrzenia zabytkowych, miechowych aparatów fotograficznych z kolekcji muzealnej. Będzie to niepowtarzalna okazja do poznania początków fotografii. Osobom chętnym fotograf wykona odpłatnie zdjęcie w technice kolodionowej.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona, dlatego obowiązują zapisy przez formularz na stronie internetowej: