Zapraszamy na wystawę fotografii prasowej

25VI
Zapraszamy na wystawę fotografii prasowej

Prace trzech szczecińskich fotoreporterów na jubileuszowej wystawie BZ WBK Press Foto 2014. Wernisaż rozpocznie się w piątek, 27 czerwca, o godz. 18. Wstęp wolny.

Od  piątku 27 czerwca w Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie będzie można oglądać prace nagrodzone w ramach 10. jubileuszowej edycji konkursu BZ WBK Press Foto. Spośród 42 tegorocznych laureatów aż trzech to mieszkańcy Szczecina.

Wśród tegorocznych laureatów są uznani fotoreporterzy ze Szczecina: freelancer Tomasz Lazar - wielokrotny laureat konkursów fotograficznych, autor Zdjęcia Roku 2012, Łukasz Szełemej - fotoreporter Radia Szczecin i Wirtualnej Polski oraz Andrzej Szkocki z Głosu Szczecińskiego.

Szczecin od lat ma mocną reprezentację wśród laureatów konkursu BZ WBK Press Foto - powiedział Jacek Palusiak, dyrektor 1 Regionu Banku Zachodniego WBK w Szczecinie. - Tomasz Lazar, jeden z tegorocznych nagrodzonych fotoreporterów - był w 8. edycji naszego konkursu autorem Zdjęcia Roku 2012. Ten uznany już na świecie fotoreporter w tym roku zaskoczył nas pracami w   kategorii "Kultura i sztuka".  Jego fotoreportaż i zdjęcie pojedyncze otrzymały dwa pierwsze miejsca w tej kategorii.

- Materiał ten powstał ponieważ interesują mnie tygodnie mody, które odbywają się na całym świecie - powiedział Tomasz Lazar. - Wykonując go, chciałem oddać nastrój wydarzenia, w którym wyczuwalne jest napięcie, wyczekiwanie. Pomimo wielkiego pędu, który można dodatkowo zaobserwować na backstagu, są zauważalne momenty, w których modelki i modele są zamyśleni, szukają chwili dla siebie. To, czego szukałem, to momenty, nastrój oraz portret tego wydarzenia. Portret kryjący się pod postacią modelek i modeli, ludzi, którzy przyszli ich obserwować oraz projektantów prezentujących swoje kolekcje.

Wszystkie zgłoszone w tym roku do konkursu zdjęcia oceniało jury pod przewodnictwem Tadeusza Rolke - artysty fotografika, prekursora polskiej fotografii reportażowej. W skład jury weszli również: Anna Beata Bohdziewicz, Marek Grygiel, Waldemar Kompała oraz Tomasz Tomaszewski. Jurorzy obejrzeli ponad 6 tys. zdjęć nadesłanych przez 367 fotoreporterów. Podczas wystawy prezentowane są 172 najlepsze prace wykonane przez 42 nagrodzonych autorów. Oprócz tradycyjnych wydruków zdjęć, prezentowane są one w formie multimedialnej instalacji, która pozwala lepiej przyjrzeć się pracom i dostrzec na fotografiach emocje i pasje, które towarzyszyły autorom zdjęć.

Z okazji tegorocznego jubileuszu Bank Zachodni WBK - organizator konkursu wydał album POLSKA zawierający wybrane prace z dziesięciu edycji konkursu, które zostały dodatkowo opatrzone komentarzami Antoniego Libery. Zdjęcia prezentowane w albumie są pogrupowane w sześciu kategoriach konkursowych. Jedno z nich to zdjęcie Łukasza Szełemeja, które w tym roku zdobyło I miejsce w kategorii "Sport".

- Kiedy odebrałem telefon z informacją, że jestem laureatem konkursu BZ WBK Press Foto, nie mogłem uwierzyć - powiedział Łukasz Szełemej, autor zdjęcia z mityngu skoku o tyczce na Placu Lotników w Szczecinie, które znalazło się w albumie. - Nie wiedziałem, czy wybrane zostało zdjęcie czy fotoreportaż. Jest wielu świetnych fotoreporterów w Polsce, dlatego to wyróżnienie jest dla mnie niezwykłym przeżyciem.

Pięć egzemplarzy album POLSKA zostanie rozlosowanych wśród uczestników wernisażu w Szczecinie. Otrzyma go również autor najlepszego zdjęcia, które zostanie wykonane podczas bezpłatnych warsztatów fotograficznych dla młodzieży, które odbędą się 27-28 czerwca w Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie. Poprowadzi je Karolina Jonderko, laureatka wielu prestiżowych nagród w konkursach fotograficznych, w tym International Photography Awards (USA), Photo Annual Awards (Czechy), Foto Visura - Spotlight Grant (USA).

- Mamy nadzieję, ze warsztaty przyczynią się do rozwoju talentów następnego pokolenia szczecińskich fotoreporterów, którzy - tak jak Tomasz Lazar, Łukasz Szełemej i Andrzej Szkocki - staną się w przyszłości laureatami naszego konkursu - powiedział Jacek Palusiak z Banku Zachodniego WBK.

Zdjęcia wszystkich tegorocznych laureatów znajdują się na stronie www.bzwbkpressfoto.pl

Wystawę BZ WBK Press Foto 2014 można będzie oglądać w Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie (ul. Niemierzyńska 18a) do 15 lipca br.

Konkurs fotograficzny BZ WBK Press Foto skierowany jest do polskich zawodowych fotoreporterów, a jego celem jest promowanie polskiej fotografii prasowej. Organizowany jest przez Bank Zachodni WBK, a jego wyłącznym patronem medialnym jest dziennik Rzeczpospolita.