We wstecznym lusterku

28III
We wstecznym lusterku

Od 1 kwietnia zapraszamy (naprawdę) na wystawę Łukasza Wojciechowskiego. Jego prace można będzie oglądać do 31 września.

Samochód zaczął zmieniać świat poczynając od XX wieku. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo. Podobno - przy okazji - dał nam wolność. O zmianach w świecie realnym opowiada architekt, pracownik Politechniki Wrocławskiej Łukasz Wojciechowski. "We wstecznym lusterku", to nie tylko tytuł wystawy w naszym muzeum, ale również jego najnowszej książki.

Wystawa pokazuje jak nasze najbliższe otoczenie zostało dostosowane do samochodu. Sieć dróg i autostrad, parkingi, garaże, stacje benzynowe, warsztaty, motele, restauracje - to wszystko nadało kształt współczesnym miastom. Projektanci nie tylko odpowiadali na nowe potrzeby, ale - zainspirowani pojazdami - proponowali nowe formy. Makiety i bogaty materiał fotograficzny ilustrują epokę panowania samochodu. Epoki, która według Łukasza Wojciechowskiego, właśnie się kończy. Kres dominacji aut zawdzięczamy - podobno - ekologom i rowerzystom.